Юрист дав рекомендації священникам УПЦ, що робити у разі захоплення храму

Юрист дав рекомендації священникам УПЦ, що робити у разі захоплення храму

Як поводитися священникові у разі захоплення храму, розповів православний юрист.

Кандидат юридичних наук, правозахисник Олександр Красовицький дав інструкцію священникам УПЦ, в якій описується «дорожня карта» дій у разі захоплення. Відеозапис з інструкцією опублікували на YouTube-каналі «Перший Козацький».

«Ви повинні розуміти, що якщо ви дізналися про те, що, скажімо, завтра проходитимуть збори громади, на яких планується голосувати за перехід парафії до ПЦУ, то документи всі вже підготовлені заздалегідь», – зазначив Красовицький, говорячи про те, що й священникам також важливо бути «у всеозброєнні».

Щоб заблокувати рішення незаконних зборів, слід заручитися допомогою адвоката.

«Коли ви приїдете на збори, від самого початку й до завершення вашого перебування там необхідно все фіксувати на відео. Для цього з собою потрібно взяти щонайменше трьох парафіян, які це робитимуть», – сказав юрист.

Під час зборів важливо дізнатися, хто є організатором, і як тільки це вдалося зробити, вписати в заздалегідь заготовлену заяву його прізвище та ім’я – це треба зробити не гаючи часу.

Також правозахисник порадив обов’язково пояснити присутнім, що подібний спосіб зміни юрисдикції є абсолютно незаконним. При цьому відповідь організаторів зборів слід також записати на відео та заручитися підписом свідків – цього буде достатньо для того, щоб заблокувати незаконний протокол зборів.

Наступного дня після зборів настоятелю слід негайно подавати заяву до місцевого Управління культури обласної адміністрації.

«Ви повинні повідомити адміністрацію про те, що жодного рішення про зміну юрисдикції громада не приймала, а отже, на їхню адресу незабаром надійде підроблений протокол про результати голосування про перехід у ПЦУ», – каже юрист.

З моменту сповіщення держреєстратор, який знає про підроблені документи, не має права вчиняти жодних дій, які узаконюють факт церковного рейдерства.

Після візиту до місцевої адміністрації священник повинен написати заяву в поліцію.

У разі, якщо настоятель громади УПЦ починає діяти вже після того, як прихильники ПЦУ змогли змінити реєстраційний статус, він, за словами юриста, має два шляхи: перший – постаратися вирішити все в досудовому порядку за допомогою відповідної заяви до адміністрації з проханням визнати недійсними результати незаконних зборів, а другий – звернення до суду з тими самими вимогами.

Як зазначив Олександр Красовицький, при зверненні до суду важливо наголосити, що згідно із законодавством організовувати збори може лише настоятель громади, а приймати рішення про перехід – голосувати – мають право лише парафіяни, які регулярно беруть участь у житті громади, приступають до таїнств і перебувають у послуху в настоятеля. 

СПЖ