РУСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА ПРИПИНЯЄ ПОМИНАННЯ АРХІЄПИСКОПА КІПРСЬКОГО ХРИЗОСТОМА II

РУСЬКА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА ПРИПИНЯЄ ПОМИНАННЯ АРХІЄПИСКОПА КІПРСЬКОГО ХРИЗОСТОМА II

Руська Православна Церква припиняє поминання імені Архієпископа Кіпрського Хризостома II в диптихах, молитовне та євхаристичне спілкування з ним. Таке рішення ухвалив Священний Синод РПЦ на засіданні під головуванням Святішого Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, що відбулося у дистанційному форматі 20 листопада 2020 року.

Обговоривши факт богослужбового поминання Предстоятелем Кіпрської Православної Церкви лідера розкольницькою «Православної церкви України» Єпіфанія, Синод ухвалив:

1. Висловити глибоке співчуття у зв’язку зі звершеним Архієпископом Кіпрським Хрізостомом II антиканонічним поминанням у диптихах Православних Предстоятелів керівника однієї з українських розкольницьких груп, що свідчить про його вступ у спілкування з розкольниками.

2. Підкреслити, що вказане рішення ухвалено Архієпископом Хризостомом одноосібно, без узгодження з членами Священного Синоду Кіпрської Православної Церкви і, отже, не має соборного характеру.

3. Взяти до уваги, що Священний Синод Кіпрської Православної Церкви на засіданні, що відбулося під головуванням Архієпископа Хризостома 18 лютого 2019 року, висловив законні «сумніви щодо можливості узаконення заднім числом рукопокладань, звершених єпископами, які були виверженими з сану, вилученими і підданими анафемі», маючи на увазі «єпископат» новоствореної розкольницької структури на Україні.

4. Відзначити, що нинішнє рішення Архієпископа Хризостома суперечить його неодноразовим офіційним заявам з українського питання, зокрема, письму на ім’я Предстоятеля Руської Православної Церкви від 26 липня 2018 року, в якому Архієпископ Кіпрський запевняв, що «Кіпрська Церква ніколи не відступить від своєї позиції, яку ми Вам багаторазово викладали, тобто що всіма своїми силами підтримуватиме позицію Руської Православної Церкви в питанні так званої автокефалії на Україні» та зазначав, що «цю позицію вона вважає справедливою і в усьому виправданою».

5. Констатувати неможливість поминання імені Архієпископа Кіпрського Хризостома II в диптихах, молитовного та євхаристичного спілкування з ним, а також співслужіння з тими ієрархами Кіпрської Церкви, котрі вступлять у церковне спілкування з представниками українського розколу.

Як зазначається в довідці до Журналів засідання, 24 жовтня 2020 року за Божественною літургією в монастирі Пресвятої Богородиці Хрисороятисси (поблизу м. Пафос) Архієпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру Хризостом II згадав у числі Предстоятелів автокефальних Православних Церков главу розкольницької групи на Україні Єпіфанія.

У наступних заявах Архієпископ Хризостом визнав, що своє рішення з членами Священного Синоду Кіпрської Церкви він не обговорював, і про майбутнє поминання вони не знали.

Митрополити Лимассольский Афанасій, Кіккський Никифор, Тамассоський Ісайя та єпископ Амафунткій Миколай у спільній заяві засудили діяння Архієпископа за «грубе порушення соборного, колективного та демократичного устрою нашої Православної Церкви і способу функціонування Кіпрської Православної Церкви на підставі цієї системи», закликали його «негайно скасувати своє антиканонічне і таке, що не має сили діяння». У Заяві наголошується, що надання Константинопольським Патріархатом «автокефалії» українським розкольникам «є дією самочинною, антиканонічною і антицерковною, оскільки Українська Православна Церква належить до юрисдикції Московського Патріархату».

Митрополит Морфосський Неофіт на архіпастирській зустрічі з віруючими у Морфосській митрополії заявив, що «канонічним єпископом міста Києва був, є і, сподіваюся, буде митрополит Онуфрій», зазначивши, що «навіть якщо більшість єпископів підтримають Архієпископа, це не зробить Єпіфанія канонічним архієреєм».