Керуючий справами розповів послам ЄС про спроби заборонити УПЦ

Керуючий справами розповів послам ЄС про спроби заборонити УПЦ

Керуючий справами УПЦ звернувся до послів країн ЄС та міжнародних організацій з листом, у якому повідомив про спроби заборонити або призупинити діяльність Церкви.

16 червня 2022 року керуючий справами УПЦ митрополит Бориспільський і Броварський Антоній звернувся до послів країн Євросоюзу, до ООН, ОБСЄ та інших міжнародних організацій з листами, в яких розповів про численні випадки незаконних рішень органів місцевого самоврядування України щодо заборони або призупинення діяльності УПЦ, повідомляє пресслужба ВЗЦЗ.

Одне з подібних рішень ухвалила Бориспільська міськрада 6 травня 2022 року і Броварська міська рада 13 червня 2022 року. Як керуючий справами Української Православної Церкви владика Антоній повідомив у листі, що по всій Україні нині налічується 36 таких випадків. Незаконні рішення щодо обмеження або заборони діяльності УПЦ приймали у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій та Черкаській областях.

Митрополит Антоній звернув увагу іноземних дипломатів на те, що подібні заборони суперечать низці міжнародних законодавчих норм:

  • Європейській конвенції з прав людини, де в п. 1 сказано: «Кожен має право на свободу думки, совісті та релігії; це право включає свободу змінювати свою релігію або переконання, а також свободу сповідувати свою релігію або переконання під час богослужіння, навчання, виконання та дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів як одноособово, так і спільно з іншими, як прилюдно, так і приватно».
  • Рекомендаціям 1202 (1993) Парламентської асамблеї Ради Європи (44-та чергова сесія), де в п. 15 говориться, що «світська держава не повинна накладати своїм громадянам жодних релігійних зобов’язань. Вона повинна також сприяти шануванню всіх визнаних релігійних спільнот та пом’якшувати їхні відносини із суспільством у цілому»,
  • Підсумковому документу Віденської зустрічі представників держав – учасниць Наради з безпеки і співробітництва в Європі (19 січня 1989 р.), де в п. 16.1 сказано, що держава зобов’язується «вживати ефективних заходів з метою і запобігання і ліквідації дискримінації осіб чи об’єднань на ґрунті релігії або переконань щодо визнання, здійснення і використання прав людини і основних свобод у всіх сферах громадянського, політичного, економічного, соціального, культурного життя і для забезпечення реальної рівності між віруючими і невіруючими».

За словами владики Антонія, згадані рішення окремих органів місцевого самоврядування «суперечать також ст. 35 Конституції України та п. 9 і п. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», оскільки органи місцевого самоврядування не тільки не можуть заборонити діяльність релігійної організації під час воєнного стану, вони навіть не наділені правом порушувати питання про заборону діяльності релігійної організації».

«Митрополит Антоній попросив іноземних дипломатів проінформувати уряди своїх країн про згадані випадки порушення в Україні прав людини та права на свободу совісті і віросповідання», – заявили у ВЗЦС.